Krumpáč, kuličky, Polívka se vaří (aneb Jarní venkovní hry poprvé )

20. února 2016 v 12:30 | ALKA |  Věk není žádná sranda

Zdá se Vám ten název nesmyslný? Ne, je zcela logický a souvisí s jarem. Přesněji s jarními hrami venku.
Neb má generace (je mi šedesát) v dětství na jaře běžně hrála kuličky. Jako děti předškolního a školního věku jsme na jaře vyběhly z domova, na blízké cestě (písčité, hlinité) patičkou nohy vyvrtáním vyhloubily ďůlek a cvrnkaly kuličky.

Kuličky (míním normální hliněné, plátěný sáček s padesátkou barevných kuliček byl asi za tři koruny; už nevím přesnou cenu, bylo to v roce, kdy Litvínov přestal být okresem, tedy 1960) se hrály normální; takže u čáry se stálo, házelo se k ďůlku, koho kulička byla nejblíž, začínal cvrnkat. Žádné šouráky prstem o zem, hezky ukazováček přes nehet palce a palcem cvrnknout!!!Kuličky se hrály i "královské" anebo tzv. šup do kapsy. Kromě hliněných barevných kuliček, byly i cíněnky (nejspíš z nějakých ložisek) a skleněnky. Ty fakt nevím, kde se vzaly - tu se vzaly; (zato teď jich pár mám, neb je nějaká ta supersámoška dávala při nákupu nad dvě stě korun) - zato nás už tehdy naučily finanční gramotnosti: malá skleněnka měla menší hodnotu než skleněnka velká, přičemž záleželo na barvě, vzoru a ošoupanosti - podle toho byla skleněnka výměnou za 5 - 25 hliněných kuliček.(Téměř mám pocit, že bych se měla vnutit s písničkou "Duhová kulička".) Cíněnka podle velikosti se šmelila za 3 až 5 hliněných.

A mne tak napadlo - přijde jaro, co tak si s vnoučaty zahrát kuličky? (Skákat přes švihadlo jsem je naučila na Velikonoce před dvěma lety.)

Tak nejdřív to bude chtít nějakej krumpáč. Protože dnes už - před nějakými 40 lety- před barákem vyrobeném asfaltovém chodníku patou ďůlek nevyhloubím…

Dnes je ten chodník sice šotolina, ale na vytvoření důlku patou přece jen nevhodně tvrdá. Zcela bez problémů tu jezdí sousedi autem, neb chodník je široký, a že po chodníku se autem nejezdí? - proto je z asfaltu rozmlácená prášící šotolina. Zase bych tím pádem neměla problém kopnout do toho krumpáčem a udělat důlek na cvrnkání kuliček.

Takže sehnat krumpáč. Dvakrát kopnu, umetu, pouklidím a je vystaráno. Můžeme cvrnkat.

Jo houby, nemám kuličky. Zato od o čtyři minuty nejmladší dcérky (neb jsem vyslala signál: dají se ještě koupit hliněné kuličky?) jsem se dověděla, že hliněné kuličky se koupit dají, padesátka jich stojí 169,-Kč. To za tu šílenou cenu zatím ani nezvážím - neb nejprve je třeba stejně koupit ten krumpáč. A na pár odpolední v roce to je zbytečná investice.Už proto, že v zásobě mám další hry, na něž nic nepotřebuji.

I když na "Škatulata, batolata, hejbejte se" už nejsou nejlépe rozmístěné kůly na prádlo. Teď se dávají tzv. téčka a u nich to přemísťování tak, aby se člověk držel kůlu, než bude vyzyvatelem chycen, je dost hloupé.

"Honzo, vstávej" je fajn, ale při nějakých těch třech slepičích může hra dlouho trvat; stejně jako "Cukr, káva, limonáda, čaj, rum, bum".

To už je lepší "Polívka se vaří, maso na talíři" a pokud si vzpomínám, bývala jsem při "přijde na to, sežere to a bude to…" ptakopysk, páč já už od mala nerada běhám a o ptakopyskovi jsem si myslela, že je určitě pomalej.
(To se hrálo tak, že jsme byli v kole kolem míče, jeden z nás byl určen a ostatním, skloněným s jednou rukou nad tím míčem, říkal: polívka se vaří, maso na talíři, přijde na to, sežere to, a bude to… a řekl zvíře. Dotyčný - třeba já, ptakopysk, jsem se vrhla na míč a snažila se jím vybít zdrhající děti. Zatímco když to "sežral" třeba pejsánek, tak jsem zdrhala, aby mne nevybil…)

Pak tu máme ještě takové trháky na hraní venku, jakými jsou: Přijela k nám tetička z Ameriky; Sochy čili Štronzo - ale ty dám, včetně Krvavého kolena, což je fakt pro malé děti horor, až příště.

Teda dám to na blog ke čtení. Do jara zatím daleko, do mého pobíhání po venku je ještě dál…

A vstávání ? Prostě "Honzo, vstávej!"
 

12 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Ajka Ajka | 21. února 2016 v 10:03 | Reagovat

Tak u nás v HK jsme měli olověnky z kuličkových ložisek a skleněnky z místního Vertexu. Duhový kuličky se ale cenily nejvíc.A teď mi začalo vrtat bolavou hlavou, jakže jsme si sdělovali, jak se co hraje, když to bylo - jak čtu - všude totéž a vygooglovat to nešlo? Jináč: Zdar jarním hrám v každém věku!

2 Alka Alka | 22. února 2016 v 11:27 | Reagovat

[1]:Noooooooo - má jarní hra (když už jsem skončila s tím blbým únorem a mám tudíž březen)bude spočívat v umytí oken. Někdy. Časem. Se uvidí. Ale jarní hrátky tím nejspíš začnou...:-)

3 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 24. února 2016 v 18:25 | Reagovat

My hrávali "Včeličky z úlu ven" :-) A na kamaše. To byl vždycky jeden buben, nekoukal a někdo z dětí mu píchl do zad. Buben se otočil, řekl to byl *** a půjde na roh k trafice.
Když uhodl, dotyčný šel na roh k trafice a ostatní se mezitím schovali. Když neuhodl, na roh k trafice šel sám :-)
Bylo to celé o odhadu :-) Pošlu daleko a co když to neuhodnu? Budou mít spoustu času na schovávání :-)

A k těm kuličkám... Jo, hliněné stouply v ceně... Tuhle jsem v hračkárně viděla pytlík skleněnek za dvacku. Bylo jich tam asi třicet a různých velikostí :-)
Teď to je "za jednu hliněnou deset skleněných" :-(

4 Intuice Intuice | E-mail | Web | 1. července 2017 v 11:42 | Reagovat

Díky za připomenutí dávno zapomenutých her. Jo, to byla doba! Dnes už děti ani sami nechodí ven, rodiče se o ně bojí.

5 Alka Alka | E-mail | 1. července 2017 v 11:52 | Reagovat

[4]:Překvapila jste mě - jakože komentář po takové době...
Ale děkuji za reakci.
A víte co? Není to jen o tom, že se rodiče bojí (a není divu); je to i o tom, že ty děti nemají kam chodit.

6 Intuice Intuice | E-mail | Web | 1. července 2017 v 12:58 | Reagovat

[5]: Čtu články, které mne zaujmou. Pokud jsem je nečetla dříve, klidně si je ráda přečtu později. Aktuální jsou stále. Pěkný víkend přeji. :-)

7 Alka Alka | 1. července 2017 v 13:19 | Reagovat

A já děkuji - jak za čtení, tak za reakce.
Mějte se fajn.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama