Tak nám tu bouchnul Staliňák

14. srpna 2015 v 12:46 | Alka |  Mé kritické (?) myšlení
Včera kolem osmé ranní jsem si šla koupit jídlo v domnění, že ještě nebude hnusno, dusno, smogovo. V půl deváté jsem přišla s nákupem, flákla ho na zem a šla pod sprchu - bylo už hnusno, dusno, smogovo...

Před devátou volá sestřenice Jitka, která už zase vyráží na návštěvu; já říkám, jak mám za sebou sprchu a otevřená všechna okna: je tu hnusno, dusno, smogovo.

V půl desáté volá sousedka, která je na Litoměřicku: "Prosím tě, jak to vypadá, jsou tlakovou vlnou vymlácená okna ? Nemohu se klukovi dovolat, má vypnutý telefon."

"Co?", divím se.

"Bouchnul Staliňák, teď jsem to viděla na čtyřiadvacítce."

"No nekecej. Tady se nic neděje. Nic jsem neslyšela, počkej, kouknu z okna, jestli aspoň něco neuvidím...", říkám sousedce a přepínám televizi z detektivky na zpravodajství...

A pak zpravodajství sleduji víceméně celý den, porovnávám s tím, co vidím z okna, případně cítím... Do toho si čtu, co média na internetu a zjišťuji:
- jo, najde se i na netu sem tam rozumný názor, sem tam upozornění - ale není to zrovna od novinářů;
- čtu i názor (občana), že do výbuchu bylo hezky , jasno - pak teprve smog (no asi jak kde).

Spíš mám dojem, že ty mediální hlášky nemají daleko k šíření poplašné zprávy. Tomu se nedivím. Jednak - a sleduji to celý den - jsou poměrně mimo; druhak - ani my tady ( a že jsem necelé 4 km od místa hoření) nemáme informace.

A co si budeme říkat - v takovémhle případě, kdo uteče, vyhraje. (A být v chemičce, zdrhám taky - jistota je jistota.)
Na druhou stranu v Jiřetíně to - podle TV - docela vyvolalo paniku. Až s přípravou na evakuaci. Páč - kdo ví.

Já jsem zpanikařila až dnes - to mi v bedně řekli, že prej v Litvínově včera jezdila auta a hlásila, vo co gou, a jezdili i policajti a hlásili...

No - "sorry, vole, error" - tady na konečné tramvaje až směr Koldům teda ne; já jsem slušně slepá, ale zatím nejsem hluchá.

Takže se možná konečně začnu bát - jednak až Staliňák fakt bouchne, tak to bude na likvidaci celé chemičky a tlaková vlna se postará o třetinu okresu, to nemluvím o spadu, toxinech a tak. (A prej chce PKN Orlen výrobu stejně přesunout do Polska; a když si vezmete, že pod Staliňákem je víc uhlí, než pod Horním Jiřetínem... No fuj - to jsou myšlééééénky.)

A protože je jasné, že se to dozvím až bůhví od koho po telefonu - tak bych místo BÁNÍ SE dala přednost informacím od MÚ LITVÍNOV.

Jak to uděláme - pošlete mi sms, když ta "hlásící auta" tu nejezdila? Nebo to bude ve finále můj problém? Jako zhusta kdeco všechno...
 

17 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Alka Alka | 14. srpna 2015 v 14:10 | Reagovat

Vymakaně to pošlu na MÚ Litvínov; jsem zvědavá, co mi poradí...

2 Petruska Petruska | 17. srpna 2015 v 19:16 | Reagovat

Informovanost byla opravdu velka. Pokud by nepriletela sousedka, ze byla u doktorky a tam se o tom povidalo, tak o nicem nevim mozna i dva az tri dny :D Jinak pani doktorka nevedela tez ani kulovy a tak radsi zavrela ordinaci. Zamestnanci firem pracující v chemicce se měli zeptat zamestnavatele na vzniklou situaci...koho se mel ptat zamestnavatel nikdo do ted nevi. Ja teda nelenila, sebrala jsem zvirectvo a jela si odpočinout na Vysocinu, kde mam klid a na jedne strane Temelin a na druhé Dukovany...je tam tudíž bezpečněji.

3 Alka Alka | 17. srpna 2015 v 19:21 | Reagovat

[2]:Připomíná mi to, jak jsem posléze v bedně viděla, že v Litvínově na nám. Míru zavírají v poledne obchody... Jo - informovanost fakt neměla vadu...ale z MÚ už mám odpověď: dělali, co mohli. Ale budou vylepšovat.

4 Petruska Petruska | 17. srpna 2015 v 19:26 | Reagovat

O MÚ mam vlastní mineni a není nijak valne. Ve stredu se kona nejake verejne zasedani, tak pokud stihnu dorazit z fyzia včas, tak tam zaskocim. Bude to asi velmi zajimave :)

5 Kitty Kitty | E-mail | Web | 10. září 2016 v 19:35 | Reagovat

[2]: Na Vysočině je aspoň čistý vzduch. A nově zprovozněný rozhlas obecní. A SMS při každém obecním "prdu". Udělalas dobře. Akorát s dopravou je to zde hodně blbý. Kdyby bouchly Dukovany, tak...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama