Už zase ty limity a kecy a kecy

16. června 2015 v 15:04 | ALKA |  Mé kritické (?) myšlení

Chcete si článek přečíst?
Vypněte prosím blokování reklamy (reklamu už neblokuji), děkujeme.
Jak vypnout blokování reklamy?
Prolomení těžebních limitů na Mostecku, kde žiji, by mně mohlo být šumafuk: páč mi je 60 a než tu bude smrad ze záparů a hluk a prach ze šachty, budu už mrtvá; děti jsem odsud naštěstí vyštvala, protože by tu práci stejně nesehnaly (ač jsou to vysokoškolačky, ale holky) a když, tak mizerně placenou (byť jsou to vysokoškolačky, ale holky).
Přesto jsem proti prolomení limitů, a to proto, že důvody k prolomení, jsou kecy. Nebo přinejmenším neustále se lišící údaje. Nejprve tu mělo jít o 900 mil. tun uhlí. Pak se vtipně zjistilo, že 150 mil. z toho je na Teplicku (Doly Bílina). Takže na Mostecku je to 750 mil. A tady se špitá, že pod Horním Jiřetínem a Černicemi, které by se kvůli tomu měly zbourat, čímž by 2 000 lidí přišlo o domov, je cca 400 mil., ty ostatní tuny jsou pod chemičkou.
(Já jsem místní, takže jde o závod postavený za Hitlera - spadající pod Hermann Göring Werke, jakožto válečná kořist patřící Rudé armádě; Stalin to věnoval lidu Československé republiky, čímž dostala chemička název Stalinovy závody. Posléze to byly Chemické závody ČSSP - tedy československo-sovětského přátelství… po devadesátém až dosud to s chemičkou bylo velmi různě - nejen z hlediska jména, i z hlediska počtu zaměstnanců a majitelů…Dneska je to z nějakých 15 000 lidí ve Staliňáku asi 4 000 lidí Unipetrol, PKN Orlen… plus další lidé z navazujících eseróček…)

A těžaři různě uvádějí nejen množství tun k vytěžení, ale i množství svých zaměstnanců. Prý při neprolomení limitů přijde o práci 1 200 lidí současné Severní energetické ( předtím Litvínovské uhelné, před tím Czeach Coal, před tím MUS - tu znáte , to je těch 12 miliard na švýcarských kontech...), jenže výroční zpráva již rozdělené společnosti za rok 2013 Severní energetické praví, že průměrný počet zaměstnanců byl 850. Včetně vrátných, uklízeček, jistěže administrativy, patrně i zaměstnanců Hippodromu Most, jenž je akvizicí této těžařské společnosti... Takže kecy a kecy.
Do toho ČEZ neustále vyváží elektřinu a hrabe miliardy čistého zisku (loni ČEZ vyrobil 51 terra, z nichž 17 terra prodal); teplárny tvrdí, že hnědé uhlí potřebují zejména ony, na což dlabe jak ČEZ, tak zejména ERÚ, kterému tuto povinnost nicméně ukládá zákon. (Nelze se tudíž divit, že ředitelka ERÚ je pro prolomení limitů - jinak by se totiž musela "starat"…)
A pořád někde někdo hledá důvody pro a proti prolomení limitů. Přitom je to snadné: těžaři chtějí rejžovat (ostatně tady jdou i fámy, že nemají peníze na zákonně uloženém vázaném účtě na rekultivace. Což vypadá věrohodně, protože podle poslední výroční zprávy věnovali na sponzorských darech 10 miliónů, zatímco na rekultivace utratili jen 8 mega…); většina z dvou tisícovek Hornojiřetínských a Černických nechce přijít o domovy; Litvínovští nechtějí bydlet na kraji jámy; obyvatelé Hory Sv. Kateřiny, Brandova apod. nechtějí být odříznuti od "světa", resp. české domoviny, páč do Německa mají cestu volnou...
To hnědé uhlí z Mostecka (když bude z Dolů Bílina, které nemusí nic bourat kvůli těžbě) prostě potřeba nebude. Ani strategicky. Přečtěte si Zprávu tzv. Pačesovy komise již z roku 2007, natož z roku 2012. Přitom je to fakt snadný: buď zisky "uhlobaronů", jejichž předchůdci společnost obrali o 12 miliard, a tudíž není ani na rekultivace…nebo domovy lidí.
A inu ano - rekultivace buď nebudou, nebo je zaplatí stát. Protože ty rozkradené peníze už nikdo nevrátí…
Ale probůh nedělejte z nás blbce, prostě přiznejte barvu - i když jestli je v tom korupce, tak to asi nepůjde, což… Ale třeba není.P. S. A přeposílám to i "Hradu" a ministerstvu průmyslu. ne že bych čekala odpověď.
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 ALKA ALKA | 20. června 2015 v 19:15 | Reagovat

Páni, tak MF (přeposláno mejlem pro p. Babiše, který je ausgerechnet PROTI prolomení) se mi ozvalo, že zaevidovalo a předává...
To HRAD zatím nic - a jak jsem byla pravila, ne že bych čekala.

2 Petruska z Loucek Petruska z Loucek | 27. června 2015 v 17:04 | Reagovat

I tak je to uspech...ani to bych necekala :o :D

3 lukasvom lukasvom | E-mail | 30. června 2015 v 9:58 | Reagovat

Milá paní. Váš článek je plný nesmyslů. Vrátná na lomu ČSA není zaměstnanec Severní energetické. Uhlí je potřeba pro ohřev TUV (zřejmě i u Vás doma), nikoliv výrobu elektřiny. I pan Pačes definoval, že české teplárny se dostanou do problémů. Výběr do fondu na rekultivace určuje OBÚ poměrově k vytěženému uhlí - nikoliv těžař. Peníze tam chybí z dob, kdy lom byl státní.

4 alka-fejetony alka-fejetony | E-mail | 10. července 2015 v 14:45 | Reagovat

Vrátná, řečená recepční, v baráku "MUS" naproti tomu zaměstnankyní je...Uhlí pro teplárny je jasný - ale není zajištěno, že pro teplárny využito bude... byť tohle je i záležitostí ERÚ...(na mne nehleďte - já ohřívám zemním plynem :D); Pačes definoval dost dobře, dočtěte do konce...

5 lukasvom lukasvom | E-mail | 22. července 2015 v 12:50 | Reagovat

Já se tedy také domnívám, že by ta čísla měla být přehlednější. Studie na toto téma se v posledních měsících shodují na čísle 1800 až 1950. Média by měla při takových střizích veřejnost informovat o tom, že v lomu ČSA pracují i zaměstnanci jiných firem - ovšem vzhledem k odporu pro prolomení u novinářů to nikdy nezaznělo. Je potřeba si říct, že ČSA jejiž v útlumu a kvůli limitům propouštěli, takže při prolomení by tento počet šel opět nahoru. Terciální sféra se vždy dopočítává vynásobením kmenových zaměstnanců koeficientem a některé studie používají (O,75 a někdo 1,5). Je třeba si uvědomit, že například bez uhlí z ČSA končí zřejmě i zaměstnanci el. Počerady, Chvaletice. Celé to spočítat je opravdu hra velmi nepřesných čísel. Já vždycky četl objem zásob pod Jiřetínem rámcově 250 až 300 mil. tun (tedy až k  Chemičce) Myslím, že v tomto případě neodvádějí dobrou práci především novináři a zde platí, že starosta Buřt zásoby podhodnocuje. Jestliže Vás téma zajímá, tak na stránkách MPO je několik aktuálních studií. Ještě jedna poznámka platí že lom ČSA se nabízí zpět státu - tam se nedá prolomit pro soukromou firmu - nebylo by to obhajitelné. A ještě jedna věc - je rozdíl mezi tím kolik lidí přijde o práci a kolik ztratíme pracovních míst v okrese, protože část zaměstnanců může jít do důchodu.

6 ALKA ALKA | E-mail | 1. dubna 2016 v 14:54 | Reagovat

[5]: Přesně:do důchodu; s odstupným.

7 Kitty Kitty | E-mail | Web | 10. září 2016 v 19:14 | Reagovat

Neradostné čtení. A orientovat se v něm je těžké. I se zpřesňujícím komentářem znalého...

8 Alka Alka | E-mail | 13. září 2016 v 9:25 | Reagovat

[7]:To je právě to - znalý není vlastně nikdo "normální", protože k objektivním údajům se nedostane - jedni nadhodnocují, druzí podhodnocují, bla bla bla; a druhak i tzv. objektivní údaje si každý vykládá po svém...včetně kdekterých studií, které mají závěry podle toho, kdo je financoval.
Ve finále mě dostalo až těch 12 rozkradených miliard vedením tehdejší MUS.

9 Kitty Kitty | E-mail | Web | 13. září 2016 v 10:32 | Reagovat

Dobrý peníz v tajnosti pro nějakou politickou stranu :-((

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama