Svrab a neštovice a k nim mšice

29. června 2015 v 10:55 |  Společnost a já


Moje babička říkávala o hodně zlobivých a navíc neposlušných dětech, že rostou pro šibenici.

Moje maminka o těchto spratcích říkávala, že rostou pro kriminál.

Já - která jsem ve třetí generaci vyměkla a říkám, že rostou jak dříví v lese - tu mám dva hajzlíky, jimž říkám SVRAB A NEŠTOVICE.

Prostě hláška pro něco nepříjemného až hnusného, nakažlivého a špatně se zbavujícího, dlouho trvajícího - prostě fuj. Neštovice znáte nejspíš všichni - jsou infekční, svědivé, nepříjemné, a i když je patláte tekutým pudrem, musí odeznít samy, což chce čas. Sem tam po sobě zanechají jizvičku ...

O svrabu jsem si dlouho myslela, že od doby tzv. 1. republiky se nevyskytuje. Než mi ho před 10 lety domů přitáhly děti ze soukromého - a tedy placeného - pomaturitního ročního studia v Praze. Svrab je mnohem horší než neštovice. Teda je také infekční, nepříjemný a maže se vodičkou, která na rozdíl od tekutého pudru příšerně smrdí. A všechno se musí furt vyvářet nebo dusit.

Takže jsem denně vyvářela prostěradla, povlečení, ručníky a do igelitových pytlů denně na týden cpala, abych dusila, všechno, co vyvařit nešlo. Míním oblečení - nemíním děti. Ty se mazaly tím smradem. Z čehož vyplývá, že svrab a neštovice jsou pro mne označením něčeho fakt nechutného.

Jako například označení dvou sousedovic kluků, kteří se sem ve věku cca 5 a 8 let loni přistěhovali. Hned dokázali zaujmout blízké okolí: - sousedku, která bydlí pod nimi, tím, že ještě po desáté večer dupají a ječí; - další sousedku tím, že zrovna před jejími okny obvykle dojí čipsy či dopijí pitíčka a obaly zahodí na chodník (kontejnery jsou o cca 15 metrů dál!); - dalšího souseda "potěšili" tím, že když TS pokosily trávu a shrabaly do kupek k odvezení - tak "svrab a neštovice" celé odpoledne po sobě házely tou trávou z kupek; - mne svrab a neštovice zaujaly tím, že mi zcela zbytečně, zato záměrně, ničily kytky na záhoně.

Já, blbka, pleju, okopávám, hnojivo kupuju… a pak kolem prošly svrab a neštovice s klacky a většině kytek ( během pár týdnů od kosatců, přes rudbekie, po růže atd.), které už nasazovaly na květ nebo dokonce kvetly, zpřerážely stonky či zurážely květy... Hochům jsme se nejprve všichni snažili vysvětlit, že to je špatně, pak jsme jim vynadali, posléze jsme i s rodičkou pokecali a - nic.

Takže si tu dva malí zmetci vytvořili slušně početný "fanklub". Potvrdilo se, že svrab a neštovice jsou nakažlivé: už loni se rozšířily o dosud poměrně slušného Honzíka od vedle. Letos se rozšířily o další dva kluky bůhví odkud. Na tenhle druh svrabu a neštovic neplatí prakticky nic (natož tekutý pudr a smradlavá vodička). Nechci vidět, co budou vyvádět v pubertě.

Nicméně jsem si řekla, že se prostě o kvetoucí záhon starat nebudu. Už osm let stejně a marně žádám na městském úřadě, aby mi pokosili jeden ze 4 smrků.

Smrk pichlavý byl dlouho dost "malý", takže mohl být poražen. Mně stíní na celý přízemní byt, takže co dorůstá, já rok co rok dýl topím (teď už o tři měsíce déle), dýl svítím; kytky na záhoně jsou čím dál víc za bonzajky…a já jsem čím dál víc navztekaná.

Když se k tomu, že na poražení smrku nemám nárok (je o 30 cm dál od domu než je norma), přiřadily "svrab a neštovice", tak jsem aspoň vypustila práci na záhoně s kytkami. Nepleju, nezalejvám, nehnojím…

Ale teď už zase mám šanci. Letos se - kde se vzaly, tu se vzaly - dořítily do Krušných hor mšice. Dořítily se i sem. Už jsou u sousedů…

Večer co večer vzývám počasí (aby nepršelo; mšice rády teplo, sucho) a mšice (ať těch pár metrů na ten "můj" smrk pichlavý dojdou).

Z čehož je zřejmé, že na rozdíl od normálních lidí - kteří nechtějí svrab a neštovice a ani mšice - tak já mšice chci.

A jestli dorazí a smrk chcípne, tak zase ušetřím na plynu, na elektřině - a nebudu šetřit svrab a neštovice a budu je "vychovávat" i s jejich laxní a netečnou matinkou. Tak slibuji! Howgh!

 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Kitty Kitty | E-mail | Web | 6. září 2016 v 18:07 | Reagovat

Na svý svrab a neštovice vidíš a bohdá i na pichlavý smrk dojdou mšice. Už jsem se lekla, že tak pojmenováváš vlastní děti. Ulevilo se mi - článek je mírně negativní, ale v konci má aspoň dost reálnou naději. I s tím, že z mšic bys od pěstitele včel mohla potom dostat "naturálie", protože jim pichláč živí zdroj jejich medu ;-))

2 alka-fejetony alka-fejetony | E-mail | 8. září 2016 v 6:53 | Reagovat

[1]: Svrab a neštovice se odstěhovaly - resp. jejich matka se odstěhovala od své matky...takže je tu pohoda, klídek, tabáček.
Čímž ovšem nemusím "vychovávat" matku a na svrab a neštovice halekat. :-)

3 Kitty Kitty | E-mail | Web | 8. září 2016 v 7:49 | Reagovat

[2]: Občas se zadaří, halekání by nemělo větší efekt. Tento efekt je nejmilejší, chápu to ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama